28. SŁAWNI KATALOŃCZYCY

WYSTAWA OBRAZÓW – SŁYNNI KATALOŃCZYCY

Salvador Dali
Joan Miro 
Daniel Argimon 
Alvar Suñol 
Josep Grau-Garriga 
Katalonia i jej stolica Barcelona jest nieustającym plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, z rozmachem tworząc i łącząc tradycję z nową, odważną
twórcy teatru, muzycy.
Katalonia jest regionem niezwykłym pod względem kulturowym i krajobrazowym, krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazu morza i gór. Słynne wybrzeże Costa Brava, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi
hotelami. Costa Brava to także ojczyzna jednego z największych artystów XX wieku – Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu – Teatro Museu Dali. Tak zwany Trójkąt Dalego tworzą jeszcze dwa inne niezwykłe obiekty – dom Dalego i Gali w Port Lligat koło Cadaques oraz zamek Gali, muzy i żony artysty- Castillo de Pubol.
W sercu Katalonii około 30 km od wybrzeża Costa Brava leży Girona, która wyróżnia się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Miasto jest dziś ostoją katalońskości, a także drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej. Położone w południowej części Katalonii „złote ” wybrzeże Costa Dorada ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty Ebro. Stolicą prowincji jest wspaniała Tarragona, pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej popularnym miasteczkiem nadmorskim w okolicach Barcelony jest leżące na południu Sitges z białą architekturą, piaszczystymi plażami i zabytkami odwiedzanymi na przełomie XIX i XX w. przez bohemę artystyczną Katalonii.
Wystawa prezentuje 5 artystów, uznanych malarzy i grafików katalońskich, którzy swoją twórczością związani są z tym regionem. To oni w swoich obrazach olejnych, akrylowych, rysunkach, drzeworytach, akwafortach, litografiach i linorytach przedstawiają własne doświadczenia, emocje, świadectwo swojego bytu i interpretację swojej ojczyzny – Katalonii: egocentryczny surrealista Dali, malujący jak pięcioletnie dziecko Miro, informelista Argimon, klasyczny estetyk Alvar oraz abstrakcjonista Grau-Garrigi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *